PCPR NDM

Przejście do sekcji:

Odnośniki

Menu

Treść

W tym dziale znajdziecie Państwo informacje na temat form pomocy jakie udzielane są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Dworze Mazowieckim osobom doznającym przemocy w rodzinie. 

Przemoc – to zamierzone działanie lub zaniechanie działania jednej osoby wobec drugiej, które - wykorzystując przewagę sił – narusza prawa i dobra osobiste człowieka, powodując cierpienie i szkody, wobec których osoba ta nie jest w stanie się bronić.

Przemoc może występować pod różnymi postaciami np. :

  • fizyczna – szarpanie, kopanie, popychanie, duszenie, przytrzymywanie, szczypanie, bicie, topienie, pozostawienie w niebezpiecznym miejscu, rzucanie przedmiotami w druga osobę itp.
  • psychiczna- wyśmiewanie, narzucanie swojego zdania, dotkliwe krytykowanie, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, wyzywanie, używanie wulgarnych epitetów, stosowanie gróźb, szantażowanie itp.
  • seksualna – wymuszanie pożycia seksualnego, nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, zmuszanie do seksu z osobami trzecimi, sadyzm w pożyciu, zmuszanie do oglądania pornografii itp.
  • ekonomiczna – zabieranie pieniędzy, uniemożliwianie korzystania z pomieszczeń niezbędnych do zaspokajania potrzeb (kuchnia, łazienka) niełożenie na utrzymanie , rozmaite oszustwa itp.

Warto wiedzieć, że stosowanie przemocy w rodzinie jest łamaniem prawa, zatem służby i instytucje są zobowiązane do podejmowania działań zgodnie ze swoimi kompetencjami, aby przemoc zatrzymać. W Polsce służby takie jak np. PCPR, czy też OPS lub Policja są zobowiązane do prowadzenia działań na rzecz osób krzywdzonych, podstawowym narzędziem jest procedura „Niebieskiej Karty”.

« wstecz

Intranet

Intranet

Logowanie do intranetu:

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.

Dodatkowe opcje