Apel o zapewnienie osobom wymagającym całodobowej opieki bezpiecznych warunków pobytu w placówkach stacjonarnych
Szanowni Państwo,
Zwracam się do Państwa w sprawie dotyczącej osób, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagają pomocy w formie usług świadczonych przez całą dobę. Działalnością taką zajmują się:
- domy pomocy społecznej (DPS),
- placówki, w których sprawowana jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku.
Decyzja o zamieszkaniu w DPS-ie lub placówce nie jest łatwa, zarówno dla osoby zainteresowanej, jak i jej rodziny. Zawsze wiąże się z wieloma wątpliwościami, rozterkami, pytaniami i często towarzyszy jej lęk o przyszłość. Właśnie dlatego ważne jest, aby została ona podjęta w pełni odpowiedzialnie, w trosce o zapewnienie osobie bliskiej godnych, bezpiecznych warunków życia.
Domy pomocy społecznej oraz placówki całodobowej opieki mogą działać po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Jest ono potwierdzeniem, że spełniają standard określony w przepisach prawa i podlegają kontroli ze strony służb wojewody. DPS-y oraz placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, funkcjonujące na podstawie zezwolenia, wpisane są do odpowiednich rejestrów.
Niestety na rynku usług opiekuńczych istnieją także placówki, które działają bez wymaganego prawem zezwolenia. Na tę kwestię chciałem zwrócić Państwa szczególną uwagę. Placówki te często ze względu na niższy koszt pobytu oferują usługi na minimalnym poziomie, nie gwarantują odpowiedniej kadry, a tym samym nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa przebywającym w nich osobom. Bardzo często mieszczą się w budynkach, które nie są przystosowane do świadczenia usług opiekuńczych przez całą dobę, np. występują w nich bariery architektoniczne.
W związku z tym, w trosce o zdrowie i życie osób wymagających wsparcia, apeluję do Państwa o odpowiedzialny wybór. Nie umieszczajmy swoich bliskich w placówce działającej bez zezwolenia!
Konstanty Radziwiłł
Wojewoda Mazowiecki
Informacje o Domu Pomocy Społecznej w Nasielsku
Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Nasielsku, ul. Tadeusz Kościuszki 25 jest stacjonarnym domem pomocy społecznej przeznaczonym dla osób przewlekle psychicznie chorych. Z dniem 01.07.2005 roku rozpoczął swoją działalność na podstawie Uchwały Nr XXXI/180/2005 Rady Powiatu Nowodworskiego z dnia 31.05.05.2005 roku. Dom dysponuje 98 miejscami. Placówka zlokalizowana jest w pobliżu centrum miasta, powierzchnia użytkowa Domu 4010m2 , dysponuje 55 pokojami z łazienką w tym 37 pokoi dwuosobowych, 15 pokoi jednoosobowych, 3 trzyosobowe. W skład standardowego wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych wchodzą: tapczany, szafy, stoliki nocne, fotele lub krzesła w zależności od wielkości pokoju.
Jak starać się o miejsce w Domu Pomocy Społecznej Im. Jana Pawła II w Nasielsku
Komu przysługuje prawo do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Nasielsku
- osobie przewlekle psychicznie chorej, wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Kto kieruje do domu pomocy społecznej